Linos Rapkevičiūtės investavimo kelias

Investavimu susidomėjau, kai dar nesupratau, kas yra tikrasis investavimas. Savo investavimo kelionę pradėjau dar būdama paauglė, kai vieno pokalblio metu išgirdau raktinį žodį „dividendai“. Iki to momento galvojau, kad pinigai yra uždirbami tik einant kiekvieną dieną į samdomą darbą arba kuriant verslą.

Tuo metu, prieš daugiau nei 15-iką metų, pagrindinis žinių šaltinis buvo knygos, o investavimo tema – visiška egzotika. Dominuojanti nuomonė – „Investuosi – viską prarasi“. Bet aš jau tuo metu buvau tokia, kad jeigu man kas nors įdomu, koncentruosiuos į tai 100%. Taip kelis metus skaičiau knygas, ieškojau informacijos internete ir pan. Pati pirma knyga apie pinigus, kurią perskaičiau buvo Roberto Kijosakio knyga „Turtingas tėtis – vargšas tėtis“. Ši knyga padėjo suformuoti elgseną ir atitinkamą požiūrį į pinigus, suprasti asmeninių finansų valdymą. Pagrindinė žinutė, kurią išsinešiau perskaičiusi knygą, jeigu kažko neturiu ar trūksta, kelti klausimą „Ką man reikia pakeisti, kad tai galėčiau gauti? O ne: „Ko man atsisakyti, kad galėčiau gauti?“. Vėliau perskaičiau ir kitas jo knygas: „Pinigų srauto kvadrantas“, „Turtingas vaikas, protingas vaikas“ ir t.t. Techninių investavimo pagrindų įgijau perskaičiusi B. Grahamo knygą „Vertybinių popierių analizė“.

Kai jau maniau, kad turiu pakankamai daug žinių, pradėjau investuoti virtualius pinigus ir formuoti virtualius portfelius.

Pirmosios nusipirktos akcijos kaina šovė į viršų, uždirbau virtualius pinigus ir pagalvojau, viską moku, investavimas yra paprastas procesas – uždirbsiu greitai ir daug. Tačiau investavus realius pinigus, atsitiko priešingai – akcijos kaina krito, o prarasti tikrus pinigus psichologiškai buvo žymiai sudėtingiau. Tačiau investuoti nenustojau, tik pakeičiau strategiją ir pradėjau investuoti periodiškai į fondus, o į akcijas investavau nedideles pinigų sumas.


Iki šiol investuoju į ETF, kuris seka S&P akcijų indeksą. Į šį indeksą investuoju kiekvieną mėnesį, pinigų sumą didindama, jeigu padidėja atlyginimas arba gaunu papildomų pajamų, nežiūrėdama į kainą. Greičiau atvirkščiai, net apsidžiaugiu, kai pamatau laikinai pakritusią kainą, nes taip galiu nusipirkti daugiau vienetų, už mažesnę kainą, kurių vertė ateityje, tikėtina, ir ką sako istoriniai duomenys, kils.

 
Po truputį savo investicinį portfelį didinau ir pridėdama kitų investavimo instrumentų: akcijų, obligacijų, fondų. Taip pat prieš kelis metus į savo portfelį įtraukiau ir nekilnojamąjį turtą. Į jį investuoju per sutelktinio finansavimo platformą, kuris nereikalauja didelės pradinės investicijos, užtenka turėti 100 EUR sąskaitoje. Norėdama sumažinti investicinę riziką, vienu metu investuotu į kelis skirtingus projektus, kurie vystomi skirtingose miestuose ar net šalyse, pasirenku skirtingus vystytojus, nekilnojamojo turto tipą ir pan. Taip pat šiuo metu aktyviai domiuosi investavimu į meno kūrinius. Kol kas man tai yra nauja ir nepažinta sritis, bet manau, kad tai galėtų būti dar vienas instrumentas, kuris galėtų padidinti mano portfelio diversifikaciją.


Per netrumpą investavimo laikotarpį išbandžiau kelias investavimo strategijas: investuoti į augimo akcijas, investuoti į dividentines akcijas, pirkti ir laikyti strategiją, investuoti į akcijas, kompanijų, kurių prekių ar produktų vartotoja esu. Taip mano portfelyje atsirado Coca-Cola, Jonson & Jonson, Facebook, Ignitis, Vilkyškių pieninė ir pan. akcijų. Kai kurios iš akcijų atitinka net kelias mano minėtas strategijas. Kodėl investuoju į šias akcijas, nes manau, kad net ir pasąmoningai stebiu kompanijas viešoje erdvėje, seku jų rezultatus, girdžiu kitų vartotojų nuomones ir pan., kas padeda susidaryti bendrą vaizdą, kai analizuoju finansines ataskaitas.

Kadangi kol kas esu jauna, tai visas gautas įplaukas: išmokėtus dividedus, lėšas, gautas pardavus akcijas ar fondus ir užfiksavus pelną, investuojų į kitą finansinį instrumentą. Taip tikiuosi savo sumą padidinti sudėtinių palūkanų efektu ir didindama investicinę grąžą.

Kol kas esu kapitalo kaupimo stadijoje ir tikiuosi, kad ateityje turėsiu papildomą pajamų šaltinį.
Dalintis:

Panašūs straipsniai

Ornela Ramašauskaitė

Meno rinkos ekspertė, agentūros „artXchange Global“ vadovė

Ornela turi daugiau nei 15 metų praktinę patirtį dirbant lokalioje ir tarptautinėje meno
rinkose, išmano tiek klasikinį, tiek šiuolaikinį meną. Taip pat ji yra dėstytoja bei tyrėja,
disertacijos tema „Modelling Contemporary Art Investment Strategies in the Context of
Geopolitical Conflicts“. „Wealth and Finance International Fund Awards 2023” suteikė
ekspertei “Leading Female Figure in Art Wealth Management 2023” titulą.
Ornela siekia demistifikuoti investavimą į meną bei edukuoti visuomenę, kad menas yra ir
prieinama, ir įdomi investicija.