Dianos Jonutienės investavimo kelias

Investavimu pradėjau domėtis, kai atsibodo gyventi nuo „algos iki algos“. Norų augimas buvo didesnis, nei atlyginimo, taigi teko pradėti galvoti, kaip pajamas pasididinti.

Pradėjau nuo visiškos „abėcėlės“: perskaičiau knygas „Turtingiausias Babilono žmogus“, „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“, kažką galvoje užkabino dar mokykloje perskaitytos Teodoro Dreizerio trilogija „Finansininkas. Stoikas. Titanas“, taip pat Zola „Pinigai“.

 

Ir maždaug prieš 15 metų pradėjau tiesiog nuo taupymo.

Tai nebuvo kažkokia konkreti procentinė nuo pajamų suma – kaip pvz rekomenduojama 10-20 proc nuo uždirbamo atlyginimo kas mėnesį. Mano tikslas buvo sutaupyti maksimaliai, kas lieka po būtinųjų išlaidų, taigi pavykdavo sutaupyti daugiau nei pusę uždirbamos sumos. Taip “pasispaudus” keletą mėnesių pasidarė aišku, kad taupyti ir matyti rezultatą sąskaitoje taip pat smagu, kaip kartais apsipirkti drabužių parduotuvėje. Tik reikia balanso tarp šių dviejų dalykų.

Tuo metu buvau neseniai susipažinusi su savo būsimuoju vyru ir mes nusprendėme įsigyti žemės sklypą. Labai apie tai negalvojau, tačiau tai buvo mano pirmoji investicija. Tiesa, sutaupytos sumos neužteko, tad teko šiek tiek pasiskolinti. Tačiau jau išugdyti taupymo įgūdžiai padėjo paskolą grąžinti ženkliai anksčiau laiko, taigi ir palūkanų sumokėjau nedaug. Pirmas žingsnis buvo padarytas, kuris maždaug po dešimties metų atnešė nemažą grąžą.

Tuo metu dirbau banke ir dėl darbo pobūdžio gana glaudžiau bendravau su kolegomis Finansų rinkų departamente. Tai paskatino ir asmeniškai domėtis investavimu ne tik į nekilnojamąjį turtą, tačiau taip pat į vertybinius popierius.

Pradėjau nuo akcijų, ir deja, tuo metu dar nebuvau gerai išmokusi pamokos apie spekuliaciją. Po keleto labai pelningų sandorių skaudžiai nudegiau, prarasdama maždaug 3000 eur sumą. Man tai buvo labai nemaža suma. Tačiau tai buvo mano investavimo pamokų kaina, kuri vėliau atsipirko. Gal ir keista, tačiau tai neatbaidė nuo noro investuoti. Priešingai, paskatino daugiau domėtis, atidžiau rinktis ir stengtis kuo greičiau atidirbti prarastą sumą.

Šiuo metu, neskaitant nekilnojamojo turto, kuris labai iškreipia investavimo portfelio proporcijas, maždaug 2/3 mano investicijų portfelio sudaro lietuviškų įmonių obligacijos, trečdalis – akcijos. Dabartinė vidutinė metinė portfelio grąža sudaro apie 6-8 proc. Investavau ir į tarpusavio skolinimo platformą, tačiau dėl man nepriimtino grąžos ir rizikos santykio, šiuo metu iš šios investavimo priemonės beveik pasitraukiau. Mano artimiausiuose planuose yra pradėti investuoti į akcijų fondus, pradedant nuo nedidelių – 500-1000eur – sumų, pasirinkus keletą skirtingų fondų portfeliui diversifikuoti, papildant juos kas keletą mėnesių. Neatsisakau ir investicijų į nekilnojamąjį turtą, kuris šiuo metu generuoja grąžą iš nuomos, tačiau ji yra nedidelė lyginant su investuota suma. Manau, kad dabar investuoti į nekilnojamąjį turtą geriausia ne tiesiogiai, o investuojant į NT fondus.

 
 
Taip pat iki 100 eur kas mėnesį sumą kaupiu trečios pakopos pensijų fonde. Kadangi šiam kaupimui taikomos mokestinės lengvatos, kas mėnesį nurašoma suma nelabai pasijaučia, tačiau nuosekliai kaupiant per metus susikaupia nemaža suma.

Labiausiai, žinoma, džiugina, kai jau gali pradėti reinvestuoti gaunamą grąžą – suma tam pasidaro pakankama, nors pradedant nuo nedidelių sumų, reikia metų kitų pasiekti tokį rezultatą. Tačiau tai džiugina ne mažiau nei naujas pirkinys.

Dabar, kad galėčiau apsipirkti, laukiu nebe Black Friday, o „duobių“ finansų rinkose.
Dalintis:

Panašūs straipsniai

Rubrika

Septinta investicija su Jekaterina

Norėjau investuoti į obligacijas, bet bus vėl akcijos Kas bent kažkiek seka investavimo temą, pastaruoju metu tikriausiai atkreipė dėmesį į įmoniųleidžiamų obligacijų siūlomas palūkanų normas: jos svyruoja 10-13% rėmuose ir siūlo visaineblogą grąžą investuotojams. Apie obligacijas, kaip palankų finansinį instrumentą šiais laikais,kalba ir žinomi Lietuvos ekonomistai, tad jei tik atsiranda gera galimybė, stengiuosi nepraleistijos ir […]

Norėdami pasiekti šį įrašą, turite įsigyti Metinė INWEST narystė* or Mėnesinė INWEST narystė*.

Skaityti >>