Investavimo pagrindai

2021 m. „Fidelity“ atliktas tyrimas parodė, kad net 70 proc. moterų prisipažįsta, jog apie investavimą jos žino labai mažai ir nesijaučia užtikrintos investuodamos savo sunkiai uždirbtus pinigus. Sėkmingo investavimo mįslė gali būti įminta, suprantant kelis principus: pirma, investavimas turi tapti įpročiu arba automatizuoti investavimą. Antra, tinkamai paskirstyti sukauptas lėšas, diversifikuojant turimą portfelį, stengtis rinktis produktus su kuo mažesniais mokesčiais, išlaikant ilgalaikę investavimo discipliną.

Kaip tai padaryti ?

Aktyvus investavimas

Aktyvus
investavimas

Norint būti sėkmingu aktyviu investuotoju reikia skirti ne tik daug laiko ir darbo nagrinėjant atskirų įmonių vertybinius popierius, bet ir tinkamo emocinio pasirengimo. Pasak W. Buffetto, norint tapti aktyviu investuotoju, reikia laikytis dviejų taisyklių: „Taisyklė Nr. 1 – neprarasti pinigų …“ ir „Taisyklė Nr. 2 – nepamiršti taisyklės Nr. 1“. Šios taisyklės puikiai iliustruoja emocinį investuotojų pasirengimą, kai vedami „bandos jausmo“ kai kurie investuotojai elgiasi neracionaliai ir dažniausiai praranda pinigus. Vienas iš aktyvių investavimo būdu – įmonių, mokančių dividentus, akcijų pirkimas.Aktyvų investavimą daugelis renkasi pirkdami dividendus mokančias bendroves. Svarbu mokėti identifikuti geras įmones, kurios ne tik man moka dividendus, bet ir nuolat tuos dividendus didina. Padidėjęs dividendų augimas yra raktas, kuriant pasyvius pajamų srautus, kurie laikui bėgant leidžia tapti finansiškai nepriklausomais. 

Indeksų fondai

Anot Warreno Buffetto, vieno geriausių mūsų  laikų investuotojo, vienas geriausių investavimo būdų – investavimas į indeksų fondus. Warrenas Buffettas net yra pasakęs, kad jam mirus, jo turimas turtas turėtų būti padalinamas į indeksus. Paklausite kodėl? Renkantis investavimą į indeksus jums nereikia būti Volstrito finansų burtininku, bandant nuspėti atskirų įmonių ateitį ar analizuoti skirtingus vertybinius popierius. Jums sukūrus diversifikuotą pigių indeksų fondų portfelį, ilgalaikėje perspektyvoje jūsų rezultatai bus geresni už 90 proc. profesionalių investuotojų. Geriausia to dalis – nereikia skirti daug laiko investicijoms valdyti, nes indeksų fondų pajamingumas priklauso nuo konkrečios investicinės priemonės rinkos pajamingumo.

Ornela Ramašauskaitė

Meno rinkos ekspertė, agentūros „artXchange Global“ vadovė

Ornela turi daugiau nei 15 metų praktinę patirtį dirbant lokalioje ir tarptautinėje meno
rinkose, išmano tiek klasikinį, tiek šiuolaikinį meną. Taip pat ji yra dėstytoja bei tyrėja,
disertacijos tema „Modelling Contemporary Art Investment Strategies in the Context of
Geopolitical Conflicts“. „Wealth and Finance International Fund Awards 2023” suteikė
ekspertei “Leading Female Figure in Art Wealth Management 2023” titulą.
Ornela siekia demistifikuoti investavimą į meną bei edukuoti visuomenę, kad menas yra ir
prieinama, ir įdomi investicija.