Kaip pradėti investuoti?

Svajojate auginti savo kapitalą, užtikrinti savo bei artimųjų ateitį, uždirbant pinigus net miegant? Tokiu atveju jums reikia pradėti investuoti. Nežinote nuo ko pradėti? O gal atbaido sudėtingos sąvokos, taisyklių gausa ir aukšta rizika? Įsiminkite, investavimas neturi būti ir nėra per daug sudėtingas! Taip pat, jeigu veiksite racionaliai bei nebandysite tapti vilku iš Wallstreet, investavimas jums netaps lošimų rulete. Šis tekstas, parengtas Fidelity Investments finansinių paslaugų kompanijos straipsnio pagrindu, padės sėkmingai žengti investavimo keliu.

Svarbiausi patarimai:
  • · Pradėkite nuo tikslo: paklauskite savęs, ne „į ką aš noriu investuoti, bet „kam aš noriu investuoti?“ Pavyzdžiui, norite kaupti lėšas senatvei arba vaikų mokslams.
  • · Po to, kai nusibrėšite investavimo tikslą, atidarykite investavimo sąskaitą, pavyzdžiui, banke arba parsisiųskite investavimo programėlę
  • · Nuspręskite, kokią sumą ir į ką investuosite.
  • · Supaprastinkite investavimą: naudokitės investavimo į plačias rinkas strategija, pavyzdžiui, investuokite į ETF, pasikliaukite robotais patarėjais (robo advisors), investavimo programėlėmis ir t.t.
Investuoti yra svarbu, nes:
  • · Jūs auginsite savo turtą
  • · Jūs užtikrinsite savo ir savo šeimos ateitį
  • · Tai nereikalauja daug pastangų – jūs uždirbsite pinigus net miegant!


Laikas – pinigai. Pradėkime!

Pirmas žingsnis. Supraskite, kodėl investuojate

Svarbiausia žinoti savo tikslą, t.y. žinoti, kam investuoji, o ne į ką. Nereikia iškart pulti į spekuliacijas ar bandyti sumedžioti pelningiausias, specifines akcijas. Tokiu atveju, be patirties ir pakankamų žinių jūs rizikuojate prarasti ir savo investicijas, ir norą investuoti toliau.

Pirmiausia, sudėliokite finansinius prioritetus. Investuoti turėtumėte po to, kai įvykdysite savo minimalius finansinius įsipareigojimus ir susikursite finansinio saugumo pagalvę. Taip jausitės saugiai bei užsidirbsite pakankamą sumą oriai senatvei.

Kaupimas pensijai ne be pagrindo yra vienas populiariausių investavimo tikslų. Pavyzdžiui, 2020 metu didžiausia, nuo 4000 Eu mėnesinės algos, atskaičiuojama pensija Lietuvoje siekia vos 580 Eur per mėnesį. Tačiau 40 metų investuojant apie 600 Eu per mėnesį į viso pasaulio akcijos fondą, tokį kaip MSCI World, išėjęs į pensiją lietuvis galėtų gauti 1.226 Eu per mėnesį.

Antras žingsnis. Išsirinkite investicijas (Pick investments)

Pagrindinis dalykas, kurį turite suprasti pasirinkdami savo investicijas – niekas nežino, kas yra toji „geriausia“ investicija. Todėl baimė suklysti neturi tapti investavimo kliūtimi. Dės šios pačios priežasties neturėtumėte aklai pasitikėti patarėjais, finansiniais guru ar pranašautojais. Net ekspertai ir analitikai prisipažįsta, kad niekas negali žinoti, kas bus rytoj.

Viena iš pagrindinių taisyklių – diversifikavimas

Žiūrėkite į savo investavimo portfelį kaip į gerai subalansuotą dietą. Negalite valgyti to paties maisto kasdien, koks skanus ir sveikas jis bebūtų. Panašiai ir su investavimu: nors kartais atsiranda pagunda investuoti didžiausią dalį į didelį pelną žadančias akcijas, turite investuoti kuo įvairesnėmis kryptimis. Nepirkite tik vienos kompanijos ar srities (pvz., IT, biotechnologijų) akcijų – įsigykite skirtingų kompanijų iš skirtingų šalių ir pasaulio regionų. Net jeigu investuojate į NT, įsigyti turtą tik viename mieste ar šalyje nėra pati geriausia strategija. Diversifikuodami išvengsite labai didelių investicinio portfelio svyravimų: jeigu bankrutuos Alibaba – turėsite Microsoft, jei turite būstą Vilniuje, kitą galėtumėte pirkti ne Lietuvoje, o, pavyzdžiui, Ispanijoj.

Pasirinkite investavimo metodą:

Pradedantiesiems siūloma pasikliauti tokiais metodais:
  • · Tiesioginis investavimas – savarankiškai pirksite/parduosite pavienes akcijas ir obligacijas
  • · Investavimas į vieną ar daugiu fondų arba ETF
  • · Pasisamdyti profesionalą


Nepamirškite, kad galite derinti du ar net daugiau investavimo metodus.

Tiesioginis investavimas:

Investuodami savarankiškai, patys valdysite savo portfelį ir tikriausiai geriau suprasite investavimo procesą. Tai be abejo suteiks naujų temų pokalbiams su draugais, praplėsite akiratį, galbūt atrasite savo tikrąją aistrą. Tačiau jums bus reikalingos profesionalios žinios. Jų neturėdami, turėsite pastoviai mokytis (o tai reiškia ir mokymąsi iš klaidų). Kita vertus, dabar informacija apie finansus yra prieinama kiekvienam. Tačiau turėsite gilinti ne tik savo finansines žinias, bet ir domėtis kompanijų, į kurias investuojate, veikla, sekti naujienas. Visa tai atima daug laiko, o jeigu norėsite investuoti aktyviai, tai turėtų tapti jūsų antruoju darbu. Tuo pačiu toks įsitraukimas neužtikrina grąžos. Anot Etoro, nuo 80% iki 90% investuotojų ilgesnėje perspektyvoje praranda pinigus, o 80% naujų aktyvių „treiderių“ praranda pinigus ir pasitraukia iš rinkos 2 metų bėgyje. Tam yra nemažai priežasčių: žinių ir analizės stoka, komisijų išlaidų ignoravimas, bet svarbiausia – impulsyvumas. Daugelis investuotojų praranda pinigus būtent pasiduodami emocijoms. Tačiau netgi jeigu iš pirmo karto darysite viską tobulai, jūsų grąža geriausiu atveju tik nežymiai viršys vidutinę rinkos grąžą.

Investavimas į fondus:

Fondas – tai bendrai investuotojų sujungtos lėšos. Todėl fondai gali didesniu mastu įpirkti įvairesnius investicinius instrumentus ir lengviau juos diversifikuoti. Gera diversifikacija automatiškai sumažina riziką.

Investavimas į fondus yra prieinamas ir nereikalauja iš jūsų specifinių žinių, analitinių gebėjimų ir patirties . Viskuo pasirūpins specialistų komanda, sudaranti fondo infrastruktūrą: strategijos komitetas, finansų analitikai, analitikai ir t.t.

Investuojant į fondus nebūtina turėti labai didelių sumų, apskritai investavimui į akcijas ir obligacijas nereikia didelio kapitalo – įėjimo į rinką slenkstis šiuo atveju yra nepalyginamai žemesnis, negu, pavyzdžiui, investavimas į NT.

Galite parinkti fondą pagal jūsų išskirtinius poreikius: rizikos-grąžos lygį, dominančią sritį, išlaidų skaičius ir t.t.

Taip pat dauguma fondų yra likvidūs, t.y. galite įdėti arba išsiimti pinigus be ilgų laukimo terminų.

Investavimas į ETF:

ETF (exchange-traded fund), lietuviškai vadinami BPF – biržoje prekiaujami fondai, tai tokie fondai kuriais yra prekiaujama kaip akcijomis. Tačiau skirtingai negu pirkdami akcijas, įsigydami ETF gaunate diversifikuotą portfelį. Tai paverčia ETF labai paprastu ir patogiu įrankiu eiliniam investuotojui. Tuo pačiu ETF, kurie yra pririšami prie tam tikro indekso, turi žemesnę kainą, nei brangūs fondai arba profesionalių maklerių paslaugos. Prie ETF pliusų galime priskirti ir galimybę reinvestuoti dividendus arba gauti juos iškart (dividendus atsiimti patartina tik jeigu jau pasiekėte savo finansinį tikslą), žemas komisijas ir išlaidas (mokesčių mokėjimas, administravimas), likvidumą – galite greitai nusipirkti ir parduoti ETF.

Tačiau taip pat turite įvertinti riziką ir išlaidas – jos, o tuo tarpu ir mokesčiai, priklauso nuo ETF tipo. Investuodami aktyviai susidursite su didesnėmis komisijomis. Taip pat nepamirškite, kad ETF nėra apsaugoti nuo rinkų kintamumo, t.y. rizika prarasti pinigus išlieka, nors geriau diversifikuoti ETF yra mažiau rizikingi (pavyzdžiui, S&P 500, apimantis 500 didžiausių JAV kompanijų yra mažiau rizikingas, negu ETF, skirtas vienai sričiai). Tuo pačiu daugelio ETF prisirišimas prie didesnių kompanijų ir mažesnių ignoravimas gali būti traktuojamas kaip trūkumas. Tačiau visada galite surasti ETF, atitinkantį jūsų lūkesčius.

Pasisamdyti profesionalą:

Žinoma, jausitės ramiau, žinodami, kad jūsų portfelį valdo profesionalas. Tačiau tai kainuoja. Todėl ieškoti profesionalų finansų patarėją (kuris, beje, galėtų padėti ir su kitais finansiniais klausimais) reikėtų pagal jūsų individualią situaciją: kuo ji sudėtingesnė ir painesnė, tuo labiau jums bus reikalinga profesionali pagalba. Pavyzdžiui, paveldėjote akcijas, valdote didžiulį kapitalą arba susidūrėte su sunkiomis gyvenimo aplinkybėmis (skyrybos, ligos), galbūt planuojate išėjimą į pensiją. Tokiais atvejais būtų protinga kreiptis į finansų patarėją.

Trečias žingsnis. Apsispręskite, kokią sumą norėtumėte investuoti

Turite patys nuspręsti, kokią sumą investuosite, vadovaudamiesi savo pajamomis, biudžetu ir finansiniais įsipareigojimais bei tikslais. Tačiau nepamirškite, kad pradėti investuoti galite netgi nuo itin mažų sumų. Galite skirti šimtą eurų – pradėkite nuo šimto eurų, galite skirti penkis eurus – pradėkite nuo penkių. Investuodami net mažas sumas jūs įgysite patirties, priprasite prie proceso ir pajusite investavimo malonumą.

Ketvirtas žingsnis. Investuokite (Buy the investment)

Laikas veikti. Informacijos kaupimas ir analizė yra labai gerai, tačiau kol nepradėsite investuoti, infliacija toliau pamažu „valgys“ jūsų santaupas.

Paskutinis patarimas: atsipalaiduokite, investavimas turi būti

Jeigu nusprendėte investuoti ilgainiui, nereikia kasdien arba kas savaitę bėgti tikrinti savo portfelį. Akcijų ir kitų investicinių priemonių kainos nuolat svyruoja, o tai gali sukelti nepatyrusiam investuotojui stresą, išprovokuoti impulsyvų elgesį. Tačiau visiškai pamiršti apie savo investicijas taip pat nėra teisinga.

  • · Periodiškai, pavyzdžiui, kartą per 3-6 mėn. tikrinkite savo portfelį tam, kad atsižvelgdami į savo biudžeto pokyčius atitinkamai didintumėte/mažintumėte sumą, skirtą investicijoms
  • · Pasitikrinkite, ar jūsų investicijos vis dar atitinka jūsų finansinius tikslus, rizikos toleranciją ir laiko horizontą


Laikydamiesi šitų paprastų patarimų galite drąsiai pradėti investuoti jau šiandien

Dalintis:

Panašūs straipsniai

Ornela Ramašauskaitė

Meno rinkos ekspertė, agentūros „artXchange Global“ vadovė

Ornela turi daugiau nei 15 metų praktinę patirtį dirbant lokalioje ir tarptautinėje meno
rinkose, išmano tiek klasikinį, tiek šiuolaikinį meną. Taip pat ji yra dėstytoja bei tyrėja,
disertacijos tema „Modelling Contemporary Art Investment Strategies in the Context of
Geopolitical Conflicts“. „Wealth and Finance International Fund Awards 2023” suteikė
ekspertei “Leading Female Figure in Art Wealth Management 2023” titulą.
Ornela siekia demistifikuoti investavimą į meną bei edukuoti visuomenę, kad menas yra ir
prieinama, ir įdomi investicija.