Septinta investicija su Rena

Investuoju į aukšto augimo potencialą turintį sektorių – elektromobilius

Dar 2018 metais teko nemažai rašyti apie elektromobilius ir jų kompanijas, tad šia rinka jau domiuosi ganėtinai ilgą laiką ir nepaisant rizikų (elektromobilių akcijų kaina daug svyruoja), galiu sau leisti į ją investuoti. Tiesa, noriu, kad tokį mano sprendimą suprastų ir vidutinis investuotojas. Šiandien, JAV valdžia numato, kad degalų paklausa, tenkanti vienam žmogui, šalyje nukris iki žemiausio lygio per paskutinius 20 metų. Na, o paskutinių ketvirčių rezultatai šioje rinkoje, rodo stebinantį rinkos atsparumą ekonominiams įvykiams pasaulyje, pvz. vartojimo ir bendrai ekonomikos sulėtėjimui. Tad elektromobilių uždominavimas ateityje atrodo tiesiog neišvengiamas.

Elektromobiliai – itin sparčiai augantis sektorius, patrauklus investavimui

Elektromobiliai yra viena iš sparčiausiai augančių rinkų ir tai nulėmė kelios priežastys:

  • Didžiulis susirūpinimas aplinkosauga, technologinės naujovės, lengvatos iš vietinių valdžių ir tokių kompanijų kaip „Tesla“ ar „BYD“ pasirodymas – pagaliau elektromobiliai nebėra pirkinys dėl ekologijos pakvaišusiems hipsteriams, tačiau reali alternatyva tradiciniams automobiliams.
  • Geopolitika paskatino dar spartesnį perėjimą nuo naftos prie alternatyvios energetikos. Kitaip tariant, elektromobiliai jau turi ir ryškią ekonominę naudą daugeliui šalių.


Rugsėjo duomenys rodo, kad pasaulinė elektromobilių rinka išaugo 34 proc. per metus. Kinijoje, didžiausioje EV rinkoje, augimas siekė 29 proc., Europoje – 26 proc., o Šiaurės Amerikoje net 78 proc.

Tad nieko keisto, kad „Tesla“ akcijų kaina nuo metų pradžios pakilo beveik 120 proc., kinų gamintojų „Li Auto“ akcijos išaugo 87,39 proc., o Vietnamo gamintojo „VinFast“ akcijos po IPO jau spėjo nukristi, tačiau šiuo metu kompanija vis dar yra verta 14,4 mlrd. USD. Fantastiškai atrodo ir tokios kompanijos kaip „Nvidia“ – pastaroji yra pirmaujanti elektromobilių lustų gamintoja ir per šiuos metus jos akcijos pakilo daugiau kaip 240 proc., nors tikrai ne vien dėl EV sėkmės. Visgi sunku pasakyti, kuri iš šitokios gausybės kompanijų ilgainiui taps lyderiais, dėl ko ETF atrodo tiesiog saugesnis pasirinkimas.

Remiantis „BloombergNEF“ ataskaita, iki 2030 m. elektromobiliai sudarys 44 proc. naujų automobilių pardavimų globaliai, o iki 2040 m. ši dalis turėtų išaugti net iki 75 proc. Tai reiškia, kad elektromobilių bendrovėms atsiveria didžiulės galimybės ateinančiais metais padidinti savo rinkos dalį, pajamas ir pelningumą, o man – pagreitinti savo portfelio augimą.

Kodėl būtent „Global X Autonomous & Electric Vehicles“ (DRIV)?

Šiuo metu EV rinka yra gana nauja, tad pasakyti, kas tiksliai bus rinkos lyderiais po 10 ar 20 metų, yra taip pat lengva, kaip 90-ųjų pabaigoje pasakyti kas ilgainiui taps interneto gigantais. Šis ETF yra bene žinomiausias elektromobilių rinkoje ir jo sąraše galima rasti ne tik tiesiogiai elektromobilius gaminančias bendroves, bet ir „Nvidia“, „Alphabet“ ar net „Apple“, kurie patys šių transporto priemonių negamina, tačiau smarkiai prie to prisideda ir galimai netgi planuoja išleisti savo elektromobilį.

Be to, tai yra populiariausias tokio tipo ETF, kurį galima nusipirkti Europoje, o tai užtikrina likvidumą – jau ne kartą minėjau, kad tai yra labai svarbu net ir vidutiniam investuotojui, nors daugelis apie tai pagalvoti pamiršta.

Tad tokioje ganėtinai rizikingoje rinkoje tai yra tiesiog efektyviausias variantas. Kol nemaža dalis su EV susijusių ETF per pastaruosius metus patyrė nuosmukį, DRIV išsilaikė maždaug neutralioje pozicijoje, o per 2023 metus jau spėjo pakilti beveik 15 proc. Toks pasirinkimas investuojantiems ilguoju laikotarpiu ir nenorintiems didelių svyravimų, atrodo ganėtinai patraukliai.

Iš elektromobilių rinkos pasaulyje visi ekspertai tikisi didžiulio augimo. Vieni mano, kad tą augimą pamatysime po kelių metų, kiti galvoja, kad tam prireiks bent 5 metų, tačiau net ir didžiausi skeptikai sutinka, kad elektromobiliai tikrai uždominuos rinką bent jau per artimiausius 10 metų – tikrai. Taršos mažinimas dabar yra itin aktuali tema visame pasaulyje dėl iškeltų aplinkosaugos reikalavimų ne tik ES, bet ir JAV, Kinijoje bei daugelyje kitų regionų ir galime tikėtis, kad šiose rinkose EV naudojimas ir toliau bus skatinamas, o tradiciniai automobiliai – vis dažniau apmokestinami.

Be to, metams einant, elektromobiliai gali nuvažiuoti vis toliau, o baterijų rinkoje anksčiau ar vėliau bus pasiektas proveržis, leisiantis nuvažiuoti net ir labai ilgus atstumus sąlyginai nedidelėse transporto priemonėse.

Galima pastebėti ir tai, kad anksčiau elektromobiliai buvo tik turtingųjų žaisliukas, bet dabar gamintojai pristato vis daugiau modelių už itin konkurencingas kainas – Europoje pigiausi elektromobiliai kainuoja vos apie 15 tūkst. eurų, o Azijoje miesto elektromobilį galima įsigyti vos už kelis tūkstančius.

Todėl investavimas į elektromobilių ETF, tokį kaip „Global X Autonomous & Electric Vehicles“, yra protingas būdas dalyvauti šios rinkos augime ilgalaikėje perspektyvoje. Be abejo, reikia turėti omenyje, kad tai yra ETF tiems, kas domisi šia rinka, nes net ir investuojant į ETF, o ne pavienes kompanijas, šitokios rinkos fondas reikalauja daug daugiau laiko stebėjimui nei, pavyzdžiui, S&P 500 ar NASDAQ fondai, kurias turi savo krepšelyje.

Taigi, perku už 100 EUR Global X Autonomous & Electric Vehicles ETF per Londono biržą Trading212 platformoje. Vis noriu išbandyti Revolut, kuris neseniai paskelbė, kad leidžia pradėti prekybą ETF, tačiau pasiūlymas yra labai mažas ir šito ETF kol kas Jų platformoje neradau.

Taigi mano investicinio portfelio rezultatai atrodo taip:

Fondas

Diversifikacija

Rezultatas

Vanguard S&P 500 ETF

Amerikos TOP 500 didžiausios kapitalizacijos kompanijos

+11.60%

IShares NASDAQ 100 ETF

Didžiausios 100 technologijų kompanijos

+21.80%

XETRA-GOLD

Auksto ETF

-0,87 %

Global X Robotics and Artificial Intelligence ETF

Dirbtinio intelekto ir robotikos kompanijos

-3.74%

SPDR Bloomberg Euro High Yield Bond UCITS ETF

Europos įmonių obgliacijų ETF

+2.51%

Global X Autonomous & Electric Vehicles ETF

Pasaulio elektromobilių ir savaeigių elektromobilių ETF

 

Perspėjimas:

Šis straipsnis nėra rekomendacija pirkti konkrečių įmonių akcijas, jis rašomas finansinio švietimo tikslais, siekiant informuoti ir edukuoti visuomenę apie investavimą, su juo susijusias rizikas ir naudas.

Dalintis:

Panašūs straipsniai

Rubrika

Septinta investicija su Jekaterina

Norėjau investuoti į obligacijas, bet bus vėl akcijos Kas bent kažkiek seka investavimo temą, pastaruoju metu tikriausiai atkreipė dėmesį į įmoniųleidžiamų obligacijų siūlomas palūkanų normas: jos svyruoja 10-13% rėmuose ir siūlo visaineblogą grąžą investuotojams. Apie obligacijas, kaip palankų finansinį instrumentą šiais laikais,kalba ir žinomi Lietuvos ekonomistai, tad jei tik atsiranda gera galimybė, stengiuosi nepraleistijos ir […]

Norėdami pasiekti šį įrašą, turite įsigyti Metinė INWEST narystė* or Mėnesinė INWEST narystė*.

Skaityti >>