Moterys investuoja geriau

Kai 2015-aisiais pradėjau aktyviau domėtis investavimu, nuolat kildavo klausimas, kodėl šitoj srity tiek daug vyrų ir beveik nėra moterų. Vėliau išgirdau Volstryto guru Michael Moritz frazę - „We are not ready to lower our standards“.

Dar 2015 metais vos keli procentai moterų buvo top vadovėmis ir bendrasavininkėmis investavimo srityje Volstryte. Šiandien situacija jau pasikeitusi, bet esame dar toli nuo lygybės. Vadovaujančių moterų investicijų srityje procentas svyruoja nuo 15 iki 35. Vieno didžiausių investicijų srities valdytojų „Fidelity“ tyrimų duomenimis 8 is 10 moterų susilaiko nuo pokalbių finansų temomis net su artimiausiais žmonėmis. Moterys įsitikinusios, kad joms trūksta žinių, informacijos, profesionalaus eksperto patarimo ir pasitikėjimo savo gebėjimais priimti investavimo sprendimus, kurie padėtų augti investicijoms, jos mažiau linkusios prisiimti rizikų investuojant, negu vyrai.

Pandemija paspartino visą pasalį aktyviau investuoti ir taip apsaugoti savo santaupas kylančios infliacijos. Net ir Lietuvos mastu matome, kad vis dėl to apie 35 procentai moterų šiandien investuoja į Lietuvos ir užsienio rinkas.

*Kaip rodo „Fidelity“ apklausa, moterys linkusios mažiau rizikuoti, spekuliuoti, ir nors investuojančių moterų kiekis yra mažesnis negu vyrų, moterų vidutinis metinis rezultatas yra 0,4 proc. aukštesnis ir generuoja didesnę grąžą. Nors tokia procento dalis gali atrodyti nereikšminga, tačiau investavimas yra ilgalaikis procesas ir per 10 – 20 metų tas skačius gali padaryti reikšmingą skirtumą.

Kas lemia tai, kad moterys linkusios mažiau rizikuoti, mažiau vadovautis emocijomis ir nedaryti neapgalvotų sprendimų? Moterys daug dažniau kreipiasi į profesionalius finansų patarėjus. Lietuvos banko duomenimis, moterys linkusios dažniau daryti sandorius per tarpininkus negu vyrai. Nors apskritai vyrų sandorių skaičius investavimo srityje yra didesnis. Tokia pati tendencija yra ir pasaulyje. Pagal „Fidelity“ skaičius, po pandemijos 77 proc. moterų tiki, kad jei jos turėtų finansų konsultantą, jos būtų labiau pasitikinčios savimi priimant investavimo sprendimus. Šiandien 7 iš 10 moterų apgailestauja, kad nepradėjo savo santaupų investuoti ankščiau.

Nors Lietuvoje ir pasaulyje moterų kiekis investavime žymiai mažesnis negu vyrų, kaip ir jų investuojamos sumos ir sandorių skaičius, tačiau, remiantis investavimo stiliumi, kurį moterys naudoja, perspektyvos joms labai geros. Kaip ir tvirtina „Fidelity“, 70 proc. moterų, kurios neinvestuoja, galėtų tai daryti, jei žinotų aiškius žingsnius ir turėtų daugiau žinių apie fondus, pavienes akcijas ir ETF. Tuomet jos būtų linkusios drąsiau padaryti pirmą žingsnį.

 

Tad skatinu moteris – aktyviau domėkitės, žingsnis po žingsnio gilinkitės ir veikit – rezultatai bus gerensi, nei tikitės. Investavimas yra ne emocijos, o ilgalaikis ir nuoseklus strategijos palaikymas. Kaip rodo moterų investavimo rezultatai, kol kas joms tai sekasi geriau nei vyrams.

Dalintis:

Ornela Ramašauskaitė

Meno rinkos ekspertė, agentūros „artXchange Global“ vadovė

Ornela turi daugiau nei 15 metų praktinę patirtį dirbant lokalioje ir tarptautinėje meno
rinkose, išmano tiek klasikinį, tiek šiuolaikinį meną. Taip pat ji yra dėstytoja bei tyrėja,
disertacijos tema „Modelling Contemporary Art Investment Strategies in the Context of
Geopolitical Conflicts“. „Wealth and Finance International Fund Awards 2023” suteikė
ekspertei “Leading Female Figure in Art Wealth Management 2023” titulą.
Ornela siekia demistifikuoti investavimą į meną bei edukuoti visuomenę, kad menas yra ir
prieinama, ir įdomi investicija.