Optimizmas akcijų rinkose tęsiasi jau 5 mėnesį iš eilės

2024 metų pirmojo ketvirčio paskutinis mėnuo baigėsi ypač pozityvia nata. Kovo mėnesį teigiamus kainų pokyčius sugeneravo visos mūsų analizuojamos pagrindinės turto klasės.

Didžiausią prieaugį kovo mėnesį pasiekė auksas (+8,7%), kuris galiausiai šturmavo naujus kainų rekordus. Taip pat gerus rezultatus pademonstravo žaliavos (+4,5%) bei pasaulio akcijos (+3,2%). Kalbant apie skirtingus akcijų regionus, šį kartą pelningiausias regionas buvo Europos – Azijos akcijos (+3,7%), tuo tarpu JAV akcijos rikiavosi antroje vietoje (+3,3%).

Pagrindinis investuotojų optimizmo variklis ir toliau išlieka iš esmės geros ekonominės naujienos. Buvo patvirtinta, kad JAV ekonomika pirmąjį ketvirtį augo daugiau nei tikėtasi. Ekonominiai duomenys kitose šalyse taipogi rodė teigiamus ženklus, taip palaikydamos švelnaus nusileidimo scenarijų.

Obligacijos pasirodė silpniausiai. Pagrindinė to priežastis buvo tai, kad ir toliau mažėjo palūkanų mažinimo tikimybė. Jeigu metų pradžioje rinka tikėjosi, kad JAV iki metų galo bus 6 – 7 palūkanų normų mažinimai, tai šiuo metu rinka tikisi vos 3 kartų.

Aukso kaina šturmuoja naujus kainų rekordus

2024 metų kovo mėnesį aukso kaina viršijo 2023 metų gegužės mėnesį užfiksuotą kainos piką bei pasiekė naują visų laikų kainos rekordą – 2233 JAV dolerius už Trojos unciją.

Bendrai  tiek aukso, tiek žaliavų kainų stiprumas teigiamai veikia žaliavų sektroiaus bendrovių akcijų kainas, todėl visiškai nekeista, kad kovo mėnesį energetikos bei bazinių medžiagų bendrovių akcijų kainos sugeneravo didžiausius prieaugius.

S&P 500 indeksas užfiksavo istorinį 5 mėnesių prieaugį

Jau rašėme, kad kovo mėnesį JAV akcijos sugeneravo teigiamą pokytį, tačiau dar nerašėme, kad tai buvo 5 mėnuo iš eilės, kai pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 brango, o per minėtą 5 mėnesių laikotarpį indekso kainos grąža siekė 25,3%.

Tai yra dešimtas geriausias JAV akcijų indekso 5 mėnesių rezultatas nuo 1940 m. (pats geriausias 5 mėnesių rezultatas buvo užfiksuotas 2020 m. rugpjūčio mėnesį, t. y. po COVID-19, ir siekė 35,4%).

Žvelgiant iš praeities analizės, tokį įvykį galima būtų vertinti pozityviai. Analizuojant 9 geriausius 5 mėnesių rezultatus matome, kad visus kartus po to sekė teigiamas 12 mėn. rezultatas, o vidutinė grąža buvo net 19,6%, t. y. praktiškai  2 kartus viršijo vidutinį 12 mėn. rezultatą.

Ar iš Magnificent 7 liko tik Magnificent 5?

Nors technologijų sektorius nuo metų pradžios ir yra vienas lyderiaujančių sektorių, tačiau jau galima pastebėti, kad tarp taip vadinamų “Didingojo septyneto” (angl. Magnificent 7) bendrovių šiais metais įvyko išsiskyrimas. Dvi bendrovės, Apple ir Tesla, šiais metais sugeneravo neigiamą grąžą ir gerokai atsilieka tiek nuo likusių 5 Magnifincet 7 bendrovių, tiek ir nuo S&P 500 akcijų indekso.

Azijos technologijų bendrovėms kovo mėnuo buvo šiek tiek geresnis nei JAV technologijų bendrovių akcijoms. „Nextury Asia Technology Fund“ sugeneravo 3,8% grąžą ir buvo antras pelningiausias “Synergy finance” valdomas investicinis fondas. Praėjusį mėnesį buvo kelios pozicijos, kurios turėjo gana nemažą teigiamą įtaką šio fondo rezultatams, o tos dvi bendrovės buvo Tencent ir Samsung, kurios atitinkamai brango 11,1 ir 7,9%.

Žvelgiant į skirtingus akcijų regionus bei stilius galima pastebėti, kad kovo mėnesį geriausiai sekėsi vertės akcijoms, kurių kainos kovo mėnesį kilo 5,3%. Taip pat sąlyginai gerais rezultatais išsiskyrė JAV mažų kompanijų akcijos (+4,4%).

Dalintis:

Panašūs straipsniai

Ornela Ramašauskaitė

Meno rinkos ekspertė, agentūros „artXchange Global“ vadovė

Ornela turi daugiau nei 15 metų praktinę patirtį dirbant lokalioje ir tarptautinėje meno
rinkose, išmano tiek klasikinį, tiek šiuolaikinį meną. Taip pat ji yra dėstytoja bei tyrėja,
disertacijos tema „Modelling Contemporary Art Investment Strategies in the Context of
Geopolitical Conflicts“. „Wealth and Finance International Fund Awards 2023” suteikė
ekspertei “Leading Female Figure in Art Wealth Management 2023” titulą.
Ornela siekia demistifikuoti investavimą į meną bei edukuoti visuomenę, kad menas yra ir
prieinama, ir įdomi investicija.