Pastaruoju metu viešojoje erdvėje suaktyvėjo žinutės apie įmonių platinamas obligacijų emisijas: vien per pastaruosius mėnesius obligacijas leido Kreda (pasiūlytas 12% bendras metinis pajamingumas), SBA Urban (10,75% metinių palūkanų), Civinity (11% metinių) ir kt.
Kadangi siūlomos palūkanų normos jau viršija 10% metinių, ne vienas investuotojas pradeda domėtis galimybe investuoti į šią vertybinių popierių rūšį. Klausimų apie obligacijas (kokios rizikos, per kur pirkti ir pan.) sulaukiame ir mes, tad nusprendėme pasidalinti įžvalgomis apie investavimą į įmonių obligacijos.
Pirmiausia, kas yra įmonės obligacijos?
Įmonės obligacijos – tai skolos vertybiniai popieriai, kuriuos išleidžia įmonė, ketindama pasiskolinti pinigų iš kitų asmenų. Savo esme obligacijos panašios į paprastą paskolą įmonei. Tik obligacijų atveju ši paskola yra išreiškiama vertybiniais popieriais, kurias galima listinguoti vertybinių popierių biržoje, taip suteikiant galimybę perleisti vertybinius popierius kitiems asmenims.
Kodėl šiuo metu siūlomos tokios didelės palūkanų normos?
Už obligacijas siūloma palūkanų norma tiesiogiai koreliuoja su centrinių bankų nustatytomis bazinėmis palūkanų normomis – kuo jos didesnės, tuo brangiau skolinasi įmonės. Kadangi bazinė palūkanų norma perkopė 4%, įmonės turi pasiūlyti investuotojams patrauklią kainą už rizikingesnį finansinį instrumentą.
Kodėl įmonės skolinasi išleisdamos obligacijas, o ne tiesiog pasiskolina pinigų banke?
Dėl įvairių priežasčių, bet dažniausiai įmonės siekia diversifikuoti skolinimosi šaltinius ir nebūti priklausomoms vien nuo bankų kreditavimo. Dažnai įmonės, išleidžiančios obligacijas, jau turi paskolų kredito įstaigose, tad obligacijomis siekia “praskiesti” finansavimosi šaltinius.
Už kokią sumą galima nusipirkti obligacijų?
Tai priklauso nuo to, kokią minimalią vienos obligacijos kainą ir minimalų pirkimo kiekį nustato įmonė. Pavyzdžiui, vieną Civinity įmonės obligaciją galima buvo nusipirkti už 1.000 eurų, tuo tarpu SBA Urban platintų obligacijų kaina buvo 10.000 eurų už vienetą.
Ar saugu investuoti į obligacijas?
Priklauso nuo tam tikrų faktorių. Įmonės, kuri yra finansiškai stipri ir turi gerą įsipareigojimų kreditoriams vykdymo istoriją, tikėtina, be trikdžių galės vykdyti pagal obligacijų sąlygas nustatytus įsipareigojimus – periodiškai mokėti palūkanas ir termino gale išpirkti obligacijas. Svarbu suvokti, kad investuojant į obligacijas prisiimate įmonės nemokumo riziką – įmonei susidūrus su finansiniais sunkumais, blogiausio scenarijaus atveju galite netekti visų investuotų pinigų. Įmonių obligacijoms nėra taikomos valstybės garantijos.
Į ką atkreipti dėmesį investuojant į obligacijas?
Viešai platindamos obligacijas įmonės privalo parengti informacinį dokumentą ar prospektą, kuriame turi būti aprašyta informacija apie obligacijų platinimą ir įmonės finansinė situacija. Rekomentuotina prieš investuojant susipažinti su šiuo dokumentu. Faktoriai, į kuriuos patartina atsižvelgti sprendžiant, ar investuoti į obilgacijas (sąrašas nebaigtinis):
- Įmonės veiklos istorija ir reputacija: ar įmonė seniai veikia rinkoje, ar jos reputacija yra gera, ar ji anksčiau neturėjo problemų vykdant įsipareigojimus kreditoriams;
- Įmonės finansinė situacija: kokie yra įmonės veiklos rodikliai, koks įmonės įsiskolinimo lygis, ar įmonė neveikia sektoriuje, susiduriančiame ar galinčiame susidurti su sudėtingomis ekonominėmis sąlygomis ir pan.
- Obligacijos rūšis: ar įmonės įsipareigojimas pagal obligacijas yra užtikrintas turto įkeitimu ar kažkokiomis garantijomis (turto įkeitimas ar garantijos nepalankaus scenarijaus atveju gali padidinti tikimybę investuotojams susigrąžinti investuotus pinigus).
Bet kuriuo atveju, prieš priimant galutinį sprendimą patartina pasikonsultuoti su investavimo ekspertais.
Kiek kainuoja nusipirkti obligacijų?
Jei obligacijas perkate pirminio platinimo metu, dažnu atveju pati įmonė, kuri platina obligacijas, apmoka platinimo išlaidas tarpininkui, tad tokiu atveju platinimas Jums nieko nekainuotų. Už obligacijų saugojimą skirtingi finansų tarpininkai gali imti saugojimo mokestį.
Kur ieškoti informacijos apie įmonių obligacijų platinimą?
Deja, bet vienos vietos, kur galima sekti aktualią informaciją apie Lietuvos įmonių platinamas obligacijas, nėra. Mes informaciją sekame Verslo žiniose, prenumeruojame BeMyBond sutelktinio finansavimo platformos ir kitų tarpininkų naujienlaiškius. Pagrindiniai tarpininkai, kurie platina įmonių obligacijas šiuo metu yra Šiaulių bankas, finansų maklerių įmonės Uniqum Capital, Orion Securities ir Evernord.